تازه های علمی آموزشی مجازی

دانلود مجموعه عظیمی از فایل های آموزشی , دانشجویی , تحقیقاتی و متفرقه

پروژه powerpoint

اطلاعیه فروشگاه

از این که فروشگاه ما را جهت بازدید و جستجوی محصول مورد نظر خود انتخاب کرده اید ، بی نهایت سپاسگذاریم. در صورتیکه محصول مورد نظر شما در این فروشگاه وجود ندارد می توانید از طریق آدرس ایمیل زیر ، محصول خود را سفارش دهید: mataleb.mofid@gmail.com .......................... اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود.............................. گروه تلگرام : Yon.ir/76hfi

تاريخچه و مكاتب روانشناسي PPT

تاريخچه و مكاتب روانشناسي PPT

 

 

 

 

نام محصول : پاورپوینت تاريخچه و مكاتب روانشناسي

فرمت : PPT

حجم : 0.3 مگابایت

تعداد اسلاید : 112

زبان : فارسی 

سال گردآوری : 96

 

مقدمه

فصل ۱. روانشناسي ما قبل تجربي (روانشناسي فلسفي)

فصل ۲. روانشناسي تجربي در آلمان

فصل ۳. روانشناسي آلمان در قرن بيستم

فصل ۴. روانشناسي در انگلستان

فصل ۵. روانشناسي در فرانسه

فصل ۶. روانشناسي در روسيه

فصل ۷. روانشناسي در آمريكا

فصل ۸. عصر مكاتب روانشناسي و عصر بعد از مكاتب

 

مقدمه :
ریشه یابی کلمه روان شناسی

کلمه روان شناسی که ترجمه واژه psychology انگلیسی و psychologie فرانسه است . از دو کلمه یونانی psyche به معنی «روح» و logos به معنی «بیان کردن» اقتباس شده است. که بعدها در فلسفه شرق واژه علم النفس و سپس ترجمه آن به فارسی به صورت روان شناسی درآمده است.

با این ریشه یابی در نظر اندیشمندان کهن ، کلمه روان شناسی معرف کوشش و تلاش برای شناخت «روان» یا «روح» بوده است.

ریشه توجه به روان یا روح احتمالا به دوره های بسیار دورتر از تاریخ مکتوب برمی گردد. شاید بتوان کنجکاوی بشر را نسبت به روح یا روان ناشی از رویاهایی دانست که بشر اولیه می دیده است.

 

روان شناسی به صورت روش ، شیوه ، یا علم شناخت روان و روح تعریف شد. اما وقتی قرار شد که این تعریف به عمل درآید دشواریهای فراوانی بر سر راه آن قرار گرفت.

از آن جمله نامحسوس و انتزاعی بودن روح و روان و عدم اتفاق نظر دانشمندان و عمدتاً فلاسفه درباره ماهیت روان بود، به همین جهت می بینیم که در فلسفه ارسطو به جای مطالعه روان به مطالعه آثار روان تأکید می شود.

در شناخت روح و روان که نامحسوس و انتزاعی است روان شناسان ناگزیر شدند به عینیت روی آورند و سیر به طرف عینیت را تا آنجا ادامه داد که کلاً دامن خود را از دست روح و روان رها کرد و به پدیده های کاملاً عینی در انسان که همانا «رفتار» باشد روی آورد. و به این ترتیب روان شناسی از «روش مطالعه روان » به «علم مطالعه» رفتار موجود زنده تغییر یافت.

 ادوار تاريخي روانشناسي در دوران فلسفي:

رشد روانشناسي را در دوران فلسفي در سه مرحله مي توان مطالعه كرد:

1- قبل از فلسفه یونان

2- قرون وسطی

3- رنسانس

 

ریشه های روان شناسی فلسفی قبل از فلسفه یونانی

—نگاهی دقیقتر به تاریخ فلسفه نشان می دهد که قرنها پیش از آغاز فلسفه یونان ، در هند ، ایران و چین قدیم اندیشه های فلسفی عمیق و جالبی حاکم بوده است.
دوران فلسفي قبل از فلسفه يونان:

مي توان سابقه ايده هاي روانشناختي را در آثار زير يافت:

 - برهمنيسم در هند

 - زرتشت در ايران

 - تائوئيسم در چين

 - انديشه ها و آيين بودا

 - يونان پيش از سقراط

 - سقراط،٬ افلاطون و ارسطو

برهمنیسم در هند:

مجموعه «ودها» که برهمنان هند آنها را به نگارش درآورده اند شامل چهار بخش متمایز است که عبارتند از : سرود خدایان ، ترانه های مراسم قربانی ، مراسم قربانی و اشعار باطل کننده سحر.

یکی از بخشهای الحاقی به وِدَها «ودانته» است که باز بخشی از آن به نام «اوپانیشه ها» بیش از همه با بحث ما درباره تاریخ روان شناسی مربوط می شوند. از نظر قدمت به دو دستۀ «اوپانیشه های کهن و اوپانیشه های میانه» تقسیم شده اند.

نوشته های اوپانیشه ها شباهت بسیاری به نظریه های انسان گرای جدید و «روان شناسی خود» یا «نظریه های خود» نامیده می شود. «بومن» یعنی بی انتها که همان «خود حقیقی» است جاودانی است.

پیداست ، نخستین ریشه های اندیشه های روان شناختی را می توان در آثار قدیمی فلسفه هند یافت و جا دارد که تاریخ روان شناسی را در واقع از 1500 سال قبل از میلاد آغاز کرد نه از آغاز فلسفه یونان.

زرتشت و ایران:

در ایران قدیم نیز از زمان ظهور زرتشت (یعنی در فاصله 1000 تا 600 سال پیش از میلاد) و نگارش «گاثاها» «گاتها» که بخشی از «اوستا» ی اوست . توجه به روان و درون آدمی یا در واقع نوعی درون نگری را مشاهده می کنیم. در جنگ ازلی میان دو نیروی نیکی و دروغ ، نیروهای دروغ در تلاش از بین بردن زندگانی اند. وظیفه انسان در این جنگ پشتیبانی از نیک یعنی حفاظت زندگانی است.

شعار زرتشت : «گفتار نیک ، کردار نیک ، پندار نیک» نیز خود نشانگر ارتباط این ابعاد انسانی با یکدیگر است و تأثیر نگرش را در تعیین رفتار نشان می دهد. کسی که اندیشه (نگرش) نیک داشته باشد ، با گفتار و کردار (رفتار) خود به راستی کمک خواهد کرد.

 تائوئیسم در چین:

در چین نیز اندیشه های لائوتِسِه که نام واقعی وی لی پویانگ است . کتاب معروف وی تائو – ته – کینگ نام دارد که در آن از تائو سخن می گوید و «تائو» را بنیاد هر گونه «بودن» و هستی می داند و تعلیمات او را ، تائوئیسم نامیده اند.

به نوعی شناخت غیر حسی اعتقاد دارد و دخالت کردار را در کار تسخیر جهان ناصحیح و ناموفق می داند. وی به اهمیت نیستی در ایجاد هستی تأکید فراوان دارد و نوعی نهیلیسم فلسفی در گفته هایش به چشم می خورد.

  به نوعی شناخت اشراقی و شهودی معتقد است. دیدگاه جزئی نگر را مورد انتقاد قرار می دهد و این تصور به ذهن میرسد که تائوئیسم نوعی اندیشه گشتالتی است.

 

 پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 17,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file14_2017234_7418.zip190.8k