تازه های علمی آموزشی مجازی

دانلود مجموعه عظیمی از فایل های آموزشی , دانشجویی , تحقیقاتی و متفرقه

پروژه powerpoint

اطلاعیه فروشگاه

از این که فروشگاه ما را جهت بازدید و جستجوی محصول مورد نظر خود انتخاب کرده اید ، بی نهایت سپاسگذاریم. در صورتیکه محصول مورد نظر شما در این فروشگاه وجود ندارد می توانید از طریق آدرس ایمیل زیر ، محصول خود را سفارش دهید: mataleb.mofid@gmail.com .......................... اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود.............................. گروه تلگرام : Yon.ir/76hfi

طراحی فیلتر گرید

طراحی فیلتر گرید

 

 

 

 

نام محصول : تحقیق طراحی فیلتر گرید

فرمت : Word

حجم : 4.5 مگابایت

تعداد صفحات : 80

زبان : فارسی

سال گردآوری : 97

 

مقدمه

فیلترهای گرید در عملکرد مبدل گرید­های مبتنی بر VSC نقش دوگانه­ای دارند. از یک سو فیلتر گرید در صورتی که به سیستم­های از نوع منبع ولتاژ مانند شبکه­ی برق متصل باشد، می­بایست یک رفتار القایی غالب برای تضمین صحت کارکرد مبدل­ منبع ولتاژ داشته باشد. در این کاربرد مبدل­های گرید با رفتار مولد­های همگام و خطوط انتقالی همزمان بوده و کنترل تبادل توان اکتیو و راکتیو وابسته به کنترل فاز و اندازه­ی نیروی الکترومغناطیسی است. از سویی دیگر، مبدل­های گرید مبتنی بر VSC، فرکانس حامل PWM و هارمونی­های ولتاژ باند کناری را تولید می­کنند. این ولتاژها جریان را به شبکه منتهی می­نمایند که ممکن است دیگر بارها/تجهیزات را مختل نموده و در صورتی که فیلترهای گرید مناسب در سر راه این جریان به کار گرفته نشوند موجب افزایش اتلاف می­شود. یک فیلتر گرید با یک سلف ساده، ساده­ترین راه­حل برای برآوردن دو نیازمندی فوق ­الذکر است.

برای کاربردهای در مقیاس­های چند­هزار کیلو­وات و بالاتر، مانند سیستم­های توربین بادی، برای محدود کردن خسارات، فرکانس توزیع کم است. بنابراین در راستای تضعیف هارمونی­ها در جریان، در راستای برآوردن تقاضای استانداردها و کدهای شبکه، استفاده از مقدار بالای ورودی القایی به تنهایی نمی­تواند کافی باشد (شکل 11.1) و تحقق راکتورهای فیلتر با مقادیر بالا کمی گران­تر بوده و گاهی اوقات بازدارندگی سلف می­تواند مشکل­زا باشد. علاوه بر آن پاسخ­های دینامیکی سیستم ممکن است ضعیف­تر شود.

برای کاربردهای حول و حوش چند کیلو­وات، مانند بیشتر سیستم­های نور­ولتایی گسترده، فرکانس توزیع بالاتر است. بنابراین حتی سلف­های کوچک­تر می­توانند به برآوردن نیازمندی­ها کمک کنند، ولی بازدارندگی سلف­ها مساله­ای است که بخاطر مبدل و اجزاء پسیو آن به وجود می­آید.

در یک سطح سیستم، مثلا در مورد پارک­های بادی یا نورولتایی، دغدغه­ی اصلی راجع به اختلالات ناشی از برخی هارمونی­های خاص می­باشد. بنابراین یک راه­حل استفاده از یک بانک از فیلتر­های به دام­انداز LC تنظیم­شده می­باشد، که دارای مزایایی برای متوقف کردن هارمونی­های ویژه­ای که ممکن است سبب کاهش کیفیت ولتاژ شوند هستند.

اما استانداردهای معمولی و کدهای گرید برآوردن این مساله را با اعمال محدودیت­های دقیق برای فرکانس­های بالای یک مقدار آستانه­ای پیشنهاد می­دهد. بنابراین یک تضعیف فیلتر پایین­گذر مورد نیاز بوده و راه­حل ارجح استفاده از فیلترهای سطح بالایی چون LCL است که تضعیفی معادل dB/dec 60 برای حامل PWM و ولتاژهای هارمونی باند­کناری به وجود می­آورند.


شکل 11.1 بدترین حالت ولتاژ هارمونی وزن­دار در شاخص مدولاسیون محدوده­ی
(0.8-1.15) در مقایسه با محدودیت­های یک به یک هارمونی جریان ورودی واحد German VDEW (ولتاژ پایه 3.3 کیلو­ولت، توان پایه MVA 6، 20SCR=، kHz 05/1، سلف p.u 1)

با این راه­حل، با استفاده از مقادیر کوچک سلف­ها و خازن­ها می­توان نتایج بهینه­ای کسب کرد.

مساله­ی بعدی برای یک VSC، فرکانس بالای EMI (مد تفاضلی و مد معمولی) است که به فیلترهای ویژه­ای در فرکانس­های بالاتر از kHz 150 نیاز داشته و در سطوح پایین­تر توان مجاز است. البته که یک فیلتر LCL که در کاهش هارمونی فرکانس توزیع مؤثر است می­تواند برای مد تفاضلی EMI نیز مؤثر باشد، اگر سلف­های فیلتر با استفاده از بازدارنده­هایی که می­توانند فرکانس بالا را تضعیف کنند (مثلا با استفاده از هسته­های فریت[1]) ساخته شوند. مشابها برای مد معمولی EMI، یک القاگر مد معمولی می­تواند در فیلتر مد تفاضلی نیز کار کند، هانند فیلتر مد تفاضلی پیشنهاد شده در مرجع ]5[. ولی EMI هدایت شده یک مساله­ی بسیار پیچیده است: بسته به محدوده­ی فرکانسی به راه­حل­های متفاوتی نیاز دارد. بنابراین حتی اگر ساختن فیلتر در برخی موارد ممکن باشد، استفاده از یک فیلتر روی یک محدوده­ی وسیع فرکانسی بسیار هزینه­بر خواهد بود چرا که همان جزء راکتیو می­بایست برای کار روی محدوده­های متفاوت فرکانسی و نیز سطوح متفاوت توان طراحی شود.

یک معیار خوب برای انتخاب پارامتریهای فیلتر، محدود کردن اندازه­ی المان­های راکتیو نصب شده (این ممکن است در فاکتور توان پایین نتیجه دهد) و و نیز اتلاف توان (بخاطر تعدیل پسیو موردنیاز برای جلوگیری از تشدید) می­باشد.

بنابراین در این بخش پس از مرور توپولوژی­های اساسی فیلتر برخی ملاحظات طراحی روی فیلترها انجام گرفته­اند. سپس مشکلات ناشی از تعامل گرید و راه­حل­های تعادلی مورد­بحث قرار گرفته­اند. در آخر، رفتار غیرخطی ممکن فیلتر (اساسا با توجه به اشباع) مورد بحث قرار گرفته است.

 

  1. 2. توپولوژی­های فیلتر

همان­طور که پیش­تر و در مقدمه اشاره شد، دو رویه­ که بیشتر برای کاهش حامل PWM و هارمونی­های باند کناری به اتخاذ شده­اند استفاده از یک فیلتر LC تنظیم­شده (معمولا در یک سطح سیستمی برای برآورده کردن نیازمندی­های مربوط به کیفیت ولتاژ) و یا یک فیلتر LCL پایین­گذر می­باشد. در مورد اول، یک گروه از فیلترهای بازدارنده روی هارمونی­های انتخابی که نیاز به کاهش دارند عمل می­کنند. این راه­حل به ویژه برای مبدل­های توان که توزیع حول و حوش هزار هرتز دارند مفید است، که هارمونی­های PWMای تولید می­کند که در فرکانس­های پایین رخ داده و بنابراین برای تنظیم یک فیلتر پایین­گذر مانند فیلتر LCL نامناسبند. این یکی روی تمام طیف هارمونی عمل نموده و پس از فرکانس تشدید تضعیفی معادل dB/dec 60 به وجود می­آورند. بنابراین فرکانس تشدید می­بایست به انازه­ی کافی با فرکانس توزیع تفاوت داشته باشد ولی نه آن­قدر زیاد که با حلقه­ی کنترلی جریان درگیر نشود.


شکل 11.2. فیلتر
LCL (فیلتر پایین­گذر) و بانک فیلترهای LC (فیلترهای بازدارنده)

شکل 11.2 دو نوع از فیلترهایی را که پیش­تر معرفی شد نشان می­دهد. این ممکن است که چند نوع متفاوت فیلتر بازدارنده (که با یک سلف و خازن موازی به دست می­آید) و نیز چند ترکیب دیگر از این دو خانواده از فیلترها داشته باشیم.

طراحی فیلتر بازدارنده یا بخشی از فیلتر که در راستای کاهش یک فرکانس مشخص عمل می­کند می­تواند بر اساس فرضیاتی قوی که در مرجع ]6[ آورده شده است انجام گیرد. از سوی دیگر طراحی فیلتر LCL پایین­گذر چند درجه­ آزادی نیز دارد که در ادامه شرح داده خواهد شد.

  1. 3. فرضیات طراحی

همان­طور که در شکل 11.3 نشان داده شده است مبدل­ منبع ولتاژ به هر دو المان­های پسیو AC و DC نیاز دارد. المان­های پسیو، مانند خازن­ها یا سلف­ها توابع ذخیره­سازی و فیلتر دارند.

انرژی ذخیره شده در گام پسیو AC کمتر از 5% تمامی انرژی ذخیره­شده است. بنابراین المان اصلی ذخیره­سازی خازن DC شارژ­شده تا یک ولتاژ است که قادر به تضمین عملکرد اصلی VSC است: VSC می­تواند جریان ACِ i حین توزیع را کنترل نموده و همانند منبع جریان عمل کند. آن­گاه حین کنترل جریان AC، VSC می­تواند مقدار DCِ vdc خازن را تغییر داده و کنترل کند. بنابراین عملیات فیلتراسیون به دلیل سوئیچینگ سریع PWM هم در طرف AC و هم در طرف DC انجام می­گیرد. المان­های پسیو در طول دوره­ی سوئیچینگ شارژ و دشارژ می­شوند. این عملیات فیلتراسیون اساس کارکردهای کنترلی نیز هست.

شکل 11.3. مبدل­ منبع ولتاژ با یک طرح از جریان گرید مطلوب ig در فاز با ولتاژ گرید e و ولتاژ DC مطلوب vdc

در واقع کنترل دینامیکی جریان AC/ ولتاژ DC وابسته به ثابت زمانی­های دو مرحله­ی فیلتراسیون است. عموما طراحی کلی که می­بایست مسائل مربوط به فیلتراسیون و کنترل را در بر­گیرد، یک موازنه بین فیلتراسیون سطح بالا و کارآیی دینامیکی سریع است.

کارکرد اصلی المان­های پسیو توضیح داده شد، حال برخی اصول طراحی با توجه به خازن­ها و مقاومت­ها معرفی خواهند شد.

بنابراین راکتانس L1، X1=ωL1، راکتانس L2، X2=ωL2، راکتانس L8، X8=ωL8 و راکتانس Cf برابر با XC=-1/ωCf می­باشد، زمانی­که با حروف کوچک گزارش می­شود، به p.u مقاومت اصلی Rb در نظر گرفته می­شود که توان اکتیو ورودی از معکوس کننده­ی توان به گرید را نشان می­دهد. مبدل­ توان با استفاده از جریان کنترل می­شود و هیچ جابجایی بین ولتاژ اندازه­گیری شده و جریان اندازه­گیری شده وجود ندارد.

در راستای انتخاب پارامترهای فیلتر متاسفانه یکی از دغدغه ­های اصلی معمولا مربوط به ضریب میرایی فاکتور توان بخاطر جابجایی­های مابین ولتاژ و توان ناشی از المان­های راکتیو فیلتر است. اما امپدانس معادل در فرکانس پایه در PCC و یا در ترمینال­های مبدل شدیدا وابسته به موقعیت سنسورهای ولتاژ و جریان است، با این فرض که کنترل جریان تضمین می­کند که جریان همواره با ولتاژ هم­فاز است.

در شکل 11.4 چهار مورد با در نظر گرفتن نمودار بردار معادلشان بررسی شده است. بر مبنای این نمودارهای بردار، محاسبه­ ی امپدانس مربوط به گرید            و نیز امپدانس مربوط به مبدل         در فرکانس گرید ممکن می­شود. امپدانس­ها با چشم­ پوشی از جابجایی در خازن بین افت ولتاژ در سمت گرید و افت ولتاژ در سمت مبدل محاسبه می­شوند.

اگر ولتاژ خازن اندازه ­گیری شده و جریان مبدل برای هم­فاز بودن با ولتاژ بررسی شود آن­گاه

 

اگر ولتاژ خازن اندازه ­گیری شده و جریان گرید برای هم­فاز بودن با ولتاژ بررسی شود آن­گاه

 

اگر ولتاژ گرید اندازه ­گیری شده و جریان گرید برای هم­فاز بودن با ولتاژ بررسی شود آن­گاه

 

اگر ولتاژ گرید اندازه­ گیری شده و جریان مبدل برای هم­فاز بودن با ولتاژ بررسی شود آن­گاه.

اصول اولیه ­ی طراحی برای سلف­ها در انتخاب ابعاد هسته، مواد و شکاف و میزان پیچش است. هسته ­های مغناطیسی که بیشترین کاربرد را دارند فریت، استیل ورقه­ای و فلزات پودری هستند. انرژی مورد­نیاز می­بایست در شکاف غیرمغناطیسی ذخیره شده در مورد یک فلز پودری و در مورد یک هسته ­ی فریت در یک شکاف گسسته در سری­ها توزیع شود.

 

 پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 15,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file40_2002683_4371.zip3.9 MB