فروشگاه تخصصی تازه های علمی آموزشی مجازی

فروشگاه جامع فایل های دانشجویی, دانلود مجموعه عظیمی از فایل های آموزشی , دانشجویی , تحقیقاتی و متفرقه

پروژه تخفیف کرونایی powerpoint

اطلاعیه فروشگاه

از این که فروشگاه ما را جهت بازدید و جستجوی محصول مورد نظر خود انتخاب کرده اید ، بی نهایت سپاسگذاریم. اطلاعیه فروشگاه : در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود.

تحقیق در زمینه الهیات در عهد جدید

تحقیق در زمینه الهیات در عهد جدید

 

 

 

 

 

 

 

 

نام محصول : تحقیق در زمینه الهیات در عهد جدید 

فرمت : Word

تعداد صفحات : 41

حجم فایل : 195 کیلوبایت 

زبان : فارسی

 سال گردآوری : 1395

 

اصلي و وجودي در مسیحیت، اصل پرستش خداوندي متعال بنام «اَب» مي باشد كه با تجليات خاص الوهيش مانند «عيسي مسيح» و «روح القُدس»، انسان را از گمراهي نجات داده و به سعادت و رستگاري رهنمون ساخته است (توماس ميشال يسوعي، مدخلٌ الي العقيدهِ المسيحيهِ، ص57-55). لذا اصل خداشناسي در جهان بيني مسيحيت امري مهم و كليدي به شمار مي رود.

البته خدا شناسي در مسيحيت امري نسبتا" پيچيده است. خداشناسي كه از پيكره يكتاپرستي صريح و شفاف يهوديت ريشه گرفته و ساختاري موحد دارد، اما در عين حال از نوعي «تثليث» اولهيتي سخن مي گويد كه صريحا" در تزاحم با توحيد خالص يهودي مي باشد. با اين وجود اصل پرستشِ خداوندي ازلي، ابدي، خالق ، عليم، رحيم و بخشنده كه در طول تاريخ بشر همواره حضوري ملموس داشته است، ركني بنيادين در اصول اعتقادات و جهان بيني مسيحيت مي باشد (جان ناس،تاريخ جامع اديان، ص591).

پيش از پرداختن به بررسي هويت خداوند در عهد جديد بايد توجه داشت كه:

اولا" : «عهد جديد» برخلاف «عهد قديم» كه در گستره حدود ده قرن شكل گرفته بود، فقط در طول كمتر از يك قرن نگاشته شده است، لذا مطالب آن از يك دستي و انسجام مفهوم بيشتري نسبت به عهد قديم برخوردار بوده و از اعوجاج فرهنگي مطالب عهد قديم، كه از تحولات و حوادث سهمگين تاريخ قوم يهود حاصل شده است، به دور مي باشد. لذا پرداختن به بررسي و جستجوي هويت خداوند در تك تك فصول و بخشهاي آن ضرورتي نداشته، مي توان در بررسي کلي تمام بخش هاي آن را مورد تفحص قرار داده و به نتايج مطلوبي رسيد.

ثانيا": هر چند حجم كم و موضعات محدودتر عهد جديد نسبت به عهد قديم، درك و تصور هويت خداوند مسيحيت را آسانتر مي سازد، اما رسُوخ و وجود برخي تراوشات فلسفه «يوناني» و نفوذ بعضي باورهاي «عرفاني» و بكار گيري برخي استعارات نامأنوس در مطالب عهد جديد، تا حدي درك خداشناسي آن را پيچيده  ساخته است.

  

نام خداي مسيحيت:

چنانكه اشاره شد، مسيحيان خداوند خويش را «اَب» يا «ابا» ( Abba) مي خوانند. اين لفظ واژه اي «آرامي» است و به معني «پدر» مي باشد (قاموس كتاب مقدس،ص2). پدر آسماني كه هستي آدمي از او، و حياتش در دست اوست. اين تعبير به كرّات در اناجيل چهارگانه از زبان عيسي (ع) نقل شده است. به گونه اي كه عيسي خداوند را پدر آسماني خود (مانند متي،25 :34) و تمام انسانهاي مؤمن مي خواند (مانند متي،6 :9). تعبير «پدرآسماني»، واژه اي ضمير آشنا و صميمي است كه تداعي كننده محبت و نوازش بزرگوارانه از سوي خداوند بر انسان مي باشد. اين نام با تعاليم او كه بيان كننده وجود رابطه اي صميمانه و پرمحبت بين خداوند و انسان بوده است، تناسب بيشتري دارد. واژه «اَب» در كلام مسيح علاوه بر تداعي نمودن وجود نوعي خير انديشي توأم با مراقبت و حساسيت خداوند بر انسان،  متضمن نوعي اقتدار، برتري، حكومت و تسلط خداوند نيز مي باشد (رابرت وير،جهان مذهبي،ج2،ص692).

 

اَبا و يَهُوَه

  بنا بر آنچه از تاريخ و اناجيل چهارگانه مشهود است، «عيِسي نَاصِري» (ع) ملقّب به «مسيِح» خود يك عبراني يهودي بوده است. مادر او قدِّيسِه اي يهودي به نام «مريم» بود و در جامعه يهودي و تحت تعليمات يهوديان اصيل و مؤمن، بزرگ شد (لوقا،باب1و2). او بر يهودي بودن خود اقرار داشت و حتي دركلمات متعددي بيان داشت كه براي هدايت آنان مبعوث شده است :

  • آن وقت عيسي به آن زن گفت : من از طرف خدا فرستاده شده ام تا به يهوديان كمك كنم نه به غير يهوديان. چون يهوديان گوسفندان گم شده خدا هستند . (متي،15 :24)

 

بدين لحاظ «مسيحيت» را بايد آييني دانست كه  از بطن يهوديت بر خواسته است، به گونه اي كه در ابتدا تصور همه از تعاليم مسيح ديني كاملا"جديد و مستقل نبود، بلكه حتي از زبان خود «عيسي ناصري» (مسيح)، آن تنها يك اصلاح گري (رفرم) در «يهوديت» قلمداد مي شده است (متي،5 :17). در همين راستا واژه «اَبا» را نيز بايد تنها، عنواني تازه اي براي خداوند يكتاي يهوديان «يهوه» محسوب مي كرد، خداوندي كه داراي هويتي روشن و تجلياتي بارز بوده است، و تا آن زمان بيش از 1000 سال به اين نام مقدس خوانده و ستايش شده بود. البته اين نامگذاري احتمالا"، ريشه از تعاليم يهودي دارد و از تعابري كه در متون مقدس يهودي در خصوص رابطه بين خداوند و قوم برگزيده اش، ذكر شده بود، ريشه گرفته است. چنان كه در عباراتي از كتاب «مزاميِر داود» (مانند مزمور2: 7) و يا كتاب «هُوشِع بني» (باب11 :1) قوم يهود از زبان «يهوه»، «فرزند» خوانده شده اند و خداوند (يهوه) خود را «پدر» آنها ناميده است. 

بدين تعبير، نهادن نامي جديد براي «يهوه»، به معني معبودي جديد، با صفات متفاوت نبوده است. بلكه اين گزينه، انتخابي بوده كه تناسب بيشتري با تعريف جديد «عيسي ناصري»(ع) از يهوه داشت. تعريفي که مبتني بر صفات خاصي چون «محبت»، «بخشش»، «مرحمت» و «اقتدار بزرگوارانه» يهوه بوده است. هرچند اين گونه تعابير از خداوند در ديد يهوديان آن زمان و (حتي امروزي نيز) - از لحاظ نزديكي و محرميت غير متعارف با خداوند- تا حدودي كُفر آميز به نظر مي آمد (رابرت وير،جهان مذهبي،ج2،ص692)، اما تأكيد وي بر «قُدرت»، «جلال»، «داوري» و «اقتدار مطلق» خداوندي او بر جهان هستي، اين حرمت شکني را كمرنگ مي نمود.      

البته قابل تصور است كه، احتمالا" علت اصلي و تاريخي رسميت دادن و تأكيد نمودن بر اين نام جديد، - به جاي استفاده نمودن از «يهوه» - نوعي استقلال طلبي «آباء كليسا» مسيحي قرون اوليه ميلادي از جامعه يهوديان نيز بوده است، تا با ايجاد تمايزي ملمُوس، خود را از جامعه مؤمنين يهودي، متمايز ساخته، هويت مستقلي براي جامعه كليسا (جامعه مسيحي) ايجاد نمايند.

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,750 تومان
(شامل 50% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 15,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file2_1450568_4314.zip49.3k